İstanbul botoks dolgu fiyatları, merkezleri, önerisi – tavsiyesi

Her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilen botoks uygulamaları, yüz kırışıklıklarının ortadan kaldırılmasında ve aşırı terleme şikayeti olan kişilere uygulanan bir çeşit tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Clostridium Botulinum ismi verilen bir bakteri ile elde edilen, alternatif uygulamalara göre daha güvenilir ve kolay şekilde uygulanabilen botoks, yalnızca enjekte edildiği bölgeye etki eder. Sinirlerde kas ve ter bezleri arasında iletişimi geçici bir süre durduran botoks, bu sayede kişilerin daha güzel bir görünüme ulaşabilmesini sağlar. Hazırladığımız makalede, botoks uygulamasının nasıl yapıldığına, dolgu uygulaması ile farklarına, botoks bölgelerine, botoksun faydalarına ve buna benzer birçok soruya yanıt vereceğiz.

Botoks maddesi nedir?

Clostridium botulinum ismi verilen bakteriden elde edilen botulinum toksini, günümüzde botoks olarak isimlendirilmektedir. Botoks aslında etken madde değil, bir markadır. Botoks’un yanı sıra etken maddesi botulinum olan Dysport isimli marka da mevcuttur. Botulinum toksini, sinir uçlarından salınan mediatörleri engelleyerek sinir iletimini durdurur. Bu durum, sinirin aktive ettiği kasları sekteye uğratır. Böylece durdurulması istenen kaslar geçici olarak hareketsiz kalır ya da daha az hareket eder. 

Botoks nasıl yapılır?

Enjeksiyon şeklinde uygulanan botoks işleminde uygulama şekli, kişilerin taleplerine ve rahatsızlığına göre değişkenlik gösterir. Kişinin talebi daha iyi bir görünüme sahip olmak ise kişinin mimik kaslarının içine, eğer terleme şikayeti varsa bu kez deri içine enjeksiyon gerçekleştirilir. Enjeksiyon sırasında hafif bir ağrı hissedilebilir ancak bu ağrı kısa süre içinde ortadan kalkar. Botoksun uygulanmasının ardından kişi, gündelik yaşamına devam edebilir. Bununla birlikte kişinin uygulama sonrası ilk 6 saat içinde yüz kaslarını çalıştırmaması ve uzun süre eğilme gerektiren hareketlerden uzak durması tavsiye edilmektedir. Bu durum, botoksun başarı oranını direkt olarak artıran unsurlar arasında yer almaktadır.

İstanbul botoks dolgu fiyatları, merkezleri, önerisi - tavsiyesi

Botoks hangi bölgelere uygulanır, nerelere yapılır?

Günümüzde botoks işlemlerinde gerçekleştirilecek çalışmalar kişilerin taleplerine göre farklılık gösterir. Bu süreç, kırışıklık tedavisi, yüz şekillendirme, aşırı terleme tedavisi ve migren tedavisi olarak birbirinden ayrılır.

Botoks kırışıklık tedavisinde mimik kaslarına botoks uygulanarak kişinin alın, kaş arası, göz kenarı ve dudak çevresinde yer alan dinamik çizgilerin ortadan kaldırılması ya da görünümünün azaltılması sağlanır. Böylece kişi yaşlı ve kızgın görüntüsünden uzaklaştırılarak daha iyi bir görünüme ulaşır.

Botoks yüz şekillendirme çalışmalarında kaşların kuyruk kısmından kaldırılması ve kişinin şaşkın görünümünün ortadan kaldırılması hedeflenir. Kişinin gülerken diş etinin de görünmesi, botoks yardımı ile kolayca düzeltilebilir. Bununla birlikte kare bir yüz görünümüne sahip olan kişilere botoks işlemi yapılarak kişinin daha oval ve ince yüz hatlarına sahip olması sağlanır.

Botoks aşırı terleme tedavisinde ise kişinin ter bezlerinin çalışması azaltılarak terleme hızı azaltılır. Aşırı terleme tedavisinde işlemler genel olarak en çok terlemenin görüldüğü avuç içlerine ve koltuk altı bölgesine yapılır. Bununla birlikte kişinin şikayeti üzerine aşırı terleyen bölgelere de botoks işlemi gerçekleştirilebilir.

Botoks migren tedavisinde ise kişinin kafa ve boynunda yer alan 7 bölgeye botoks işlemi gerçekleştirilir. Diğer rahatsızlıklara göre daha uzun süreli gerçekleştirilen migren tedavisinde süreç, kişinin yaşadığı migren ataklarının periyotlarına bağlı olarak değişmektedir.

Botox öncesi – sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Botoks işlemi yapılmadan önce hastanın kapsamlı bir sağlık değerlendirmesi yapılır ve bu esnada botoks ile etkileşime girebilecek bir ilaç kullanıp kullanmadığı saptanır. Botoks işlemi öncesi ve sonrası da dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır.

 • Botoks işlemi yapılacak olan hastanın, işlemden minimum 24 sat önce alkol kullanımını bırakması gerekir. Alkol kullanımı morarma ve kanı sulandırma problemleri nedeniyle tavsiye edilmemektedir.
 • Kişinin kan inceltici ilaçları işlemden minimum 2 hafta önce bırakması gerekir. Bununla birlikte gingko biloba, E vitamini, ginseng, Omega 3 ve balık yağı gibi takviyelerden de uzak durulması önem taşır.
 • Botoks işlemi yapılacak olan bölgede kızarıklık, uçuk ve leke oluşumu mevcut ise randevu ertelenmeli, gerekirse kişinin anti viral ilaçlar kullanması önem taşır.
 • Botoks işlemi yapılacak olan bölgede ağda, cımbız ve tüy dökücü krem kullanılmaması, bununla birlikte güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalmaması gerekir.
 • Botoks işlemi sonrasında kişinin 24 saat boyunca egzersiz yapmaması önemlidir. Spor, botoksun tüm vücuda dağılmasına neden olarak işlem yapılan bölgede botoks etkinliğini azaltmaktadır.
 • Botoks işlemi sonrasında kişinin 24 saat boyunca makyaj yapmaması gerekir. Cildin ovalanması, botoksun etkisini azaltan unsurlar arasında yer alır.
 • Botoks işlemi sonrası kişinin 24 saat boyunca alkol almaması gerekir. Alkol, botoks uygulanan bölgenin morarmasına neden olabilmektedir.
 • Botoks işlemi sonrası, botoks işlemi yapılan bölgeye dokunulmaması önem taşır. Bununla birlikte işlem sonrası güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalınmaması gerekir.
 • Botoks işlemi sonrası cilt bakımı işlemlerine bir süreliğine ara verilmeli, yüz masajı ve peeling gibi işlemlerden uzak kalınmalıdır.

Botoks hemen etki eder mi, etkisi ne zaman başlar, kaç ay etkilidir?

Botoks işlemi yaptırmayı düşünen kişilerin en çok araştırdığı konular arasında “Botoks hemen etki eder mi?”, “Botoks etkisi ne zaman başlar” ve “Botoks kaç ay etkilidir?” soruları yer alıyor. Botoksun etki süresi, birçok detaya göre değişkenlik gösteriyor. Uygulanan botoksun dozu, kas gücü ve boyutu, düzenli botoks uygulamaları ve metabolizma hızı, botoks işlemlerinin etki süresini değiştirebilmektedir.

Botoks süresini etkileyen unsurlardan botoks dozu, kişinin taleplerine ve kas kuvvetine göre değişkenlik gösterir. Botoks uygulamasının daha uzun süre etkili olması için uygulanan yüksek doz, kişinin ifadesiz ve donuk bir yüze sahip olmasına neden olabilir. Bu nedenle botoks dozuna kişinin taleplerinin yanı sıra kas kuvvetine göre karar verilmektedir.

Kas gücü, boyutu ve düzenli botoks uygulamaları, botoks etkisini değiştiren unsurlar arasında bulunur. Botoksun uygulandığı bölgedeki kasın kuvvetinin yüksek olması, botoksun etkisini azalmaktadır. Botoks işleminin süreklilik kazanmasıyla birlikte bu kas zayıflatılmakta ve botoks işleminin etki süresi artmaktadır. Güçlü kaslara sahip olan kişiler 3 ayda bir botoksa ihtiyaç duyarken bu kişilerin randevuları daha sonra 6 aylık periyotlara kadar uzamaktadır.

Botoks süresini etkileyen unsurlardan biri de yüksek metabolizma hızlarıdır. Yüksek metabolizma hızına sahip kişilerin botoks etkileri, normal bir metabolizmaya sahip kişilere göre daha az sürer. Özellikle spor yapan kişiler yüksek metabolizma hızına sahip oldukları için, aynı botoks dozları bu kişilerde daha az etki gösterir.

Botoks çeşitleri, türleri, teknikleri nelerdir?

 • Psiko botoks, özellikle çok sık mimik kullanan kişilerin yüzlerinde ortaya çıkan kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır. Günümüzde en çok tercih edilen psiko botoks çalışmaları, her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilmektedir.
 • Tebessüm botoksu, daha güler yüzlü bir ifadenin sağlanması amacıyla gerçekleştirilir. Günümüzde daha çok hizmet sektöründe yer alan kişiler tarafından talep edilir.
 • Terleme tedavisi için kullanılan botoks, daha önce ifade ettiğimiz gibi kas içi yerine deri altına enjekte edilir ve kısa süre içinde kişinin terleme şikayetini ortadan kaldırır.
 • Baby botoks, etkisi daha düşük ve daha az dozda uygulanan botoks işlemidir. Bu sayede kişinin yüz kaslarının daha doğal şekilde hareket etmesi sağlanır.
 • Minimal botoks, kişiye özel tasarlanan ve yalnızca gerekli olan noktalara uygulanan botoks işlemidir. Minimal botoks ile kişinin gergin görüntüsü ortadan kaldırılır.
 • Masseter botoks ile kişinin masseter kasının küçültülmesi ya da diş gıcırdatma sorununun çözülmesi sağlanır. 
 • Önleyici botoks ise yaşlanma karşıtı işlemler arasında bulunur. Minimal dozda gerçekleştirilen önleyici botoks uygulamaları, kişinin yaşlanma etkilerine daha az maruz kalmasını sağlar.

Botoks ağrı – baş ağrısı yapar mı?

Botoks işlemi sonrası bazı hastalar baş ağrısı nedeniyle şikayetler görülmektedir. Yapılan araştırmada, botoks sonrası baş ağrısı şikayetlerinin, yalnızca yüzde 1’lik kısım için geçerli olduğu ortaya çıkmıştır. Botoks sonrası baş ağrısının 1-2 hafta içinde geçtiği tespit edilmiştir. Botoks sonrası baş ağrısı tedavisinde asetaminofen ya da ibuprofen gibi ağrı kesicilerin kullanılması, bu sürecin kolay bir şekilde atlatılmasını sağlamaktadır.

Botoks işlemi sırasında, kişinin acı eşiğine bağlı olarak hafif acı ve ağrı ortaya çıkabilmekte ancak kısa süre içinde bu ağrı ve acı kısa süre içinde sona ermektedir.

İstanbul botoks dolgu fiyatları, merkezleri, önerisi - tavsiyesi

Botoks ile dolgu farkı nedir?

Botoks ile dolgu arasındaki farkın ne olduğu da en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Botoks ile dolgu arasında birçok fark bulunuyor.

Dolgular uygulandığı bölgeye hacim verirken botoksun herhangi bir hacim işlevi bulunmuyor. Botoks, kasları gevşetirken dolgular ise enjekte edildiği bölgede su çekerek o bölgenin hacimlenmesini sağlar. Dolgular hemen etki ederken botoksun etki süresi 4 gün ile 7 gün arasında değişkenlik gösterir. Dolgular jel şeklindeyken botoks toz şeklindedir.

Botoks alerjisi yapar mı? Botoks alerjisi belirtileri nelerdir?

Botoksla ilgili en çok merak edilen konular arasında botoksun alerji yapıp yapmayacağı, alerjik belirtilerin ne olduğu yer alıyor. Botoks alerjisi günümüzde oldukça nadir şekilde gerçekleşiyor. Botoksa duyarlılığı bulunan kişilerde kaşıntı, hırıltılı solunum, astım, baş dönmes, baygınlık hissi ve vücutta kabarmalar meydana gelebiliyor. Bununla birlikte göz çevresindeki yanlış kullanımlarda göz kapağında geçici düşme, çift görme ve geçici şaşılık gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor. 

Botoks komplikasyonları – yan etkileri nelerdir?

Botoks tedavisinin kalıcı olarak herhangi bir yan etkisinin bulunmamasıyla birlikte, bazı geçici yan etkileri ortaya çıkabiliyor.

 • Botoks işleminin ardından uygulamanın gerçekleştirildiği bölgede geçici şişlik ve morarma ortaya çıkabiliyor. Bu tür sorunlar birkaç gün içinde ortadan kalkıyor ve kişi eski görünümüne ulaşıyor.
 • Daha önce ifade ettiğimiz gibi botoks işlemi yapılan bazı kişiler baş ağrısı yaşayabiliyor. Hafif ağrı kesiciler ile bu baş ağrısı sorunu sona eriyor.
 • Botoks işleminin gerçekleştiği bölgede hafif bir ağrı yaşanabiliyor. Bu ağrı enjeksiyon kaynaklı olup kısa süre içinde sona eriyor.
 • Botoks işleminin yapıldığı bölgelerde bazen asimetrik sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Bu durum geçici olup gerektiğinde farklı enjeksiyonlar ile düzeltilebiliyor.
 • Göz çevresinde gerçekleştirilen botoks işlemlerinde kaş seğirmesi ile karşı karşıya kalınabiliyor. Geçici bir yan etki olan bu durum, gerektiğinde farklı enjeksiyonlar ile düzeltilebiliyor.
 • Botoks işlemi gerçekleştirilen hastaların bir kısmı, uygulamanın yapıldığı bölgede uyuşukluk hissedebiliyor. Bu durum tedavinin ortaya çıkardığı his değişikliği arasında yer alıyor.
 • Kaş ve göz kapağı düşmesi ve çift görme problemleri, botoks işlemi gerçekleştiren kişilerin yüzde 2’sinde görülebiliyor. Bu durum geçici bir durum olmakla birlikte özel göz damlaları ile ortadan kaldırılabiliyor.

Botoks tehlikeli mi, riskli mi?

1980 yılından bu yana dünyanın birçok yerinde kullanılan, FDA onaylı ve Türkiye’ye sağlık bakanlığı izni ile getirilen botoksun herhangi bir zararı yoktur. Kırışıklık açmak ve çeşitli sorunları ortadan kaldıran botoks oldukça düşük dozda kullanıldığı için kan dolaşımına katılmaz, son derece güvenlidir.

Botoks acıtır mı?

Botoks işlemleri enjeksiyon ile yapılmaktadır. Bu nedenle enjeksiyon yapılan yerde kişinin acı duyması normaldir. Botoks öncesinde lokal anestezik kremler kullanılmaktadır. Botoks işleminin çok ince iğneler kullanılarak gerçekleştirilmesi nedeniyle de kişinin duyduğu acı oldukça düşük seviyede kalmaktadır.

Botoks şişliği kaç günde geçer, botoks vücuttan nasıl atılır?

Daha önce ifade ettiğimiz gibi botoks işlemi, enjeksiyon yöntemi ile istenilen bölgeye uygulanır. Uygulanan ilaç, o bölgede yer alan kasların daha az çalışmasını sağlayarak kişinin daha iyi bir görünüme ulaşmasına ya da yaşadığı rahatsızlığın ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Botoks işleminin yapılmasının ardından kısa süreli morluklar ve şişlikler oluşabilmektedir. Şişliklerin iki gün içinde, morluklar ise bir hafta içinde sona ermektedir.

İstanbul botoks dolgu fiyatları, merkezleri, önerisi - tavsiyesi

Botoks işleminin yapılmasının ardından botoksun etkisi 3 gün içinde görülmeye başlar. Botoksun tam olarak etki etmesi, 1 hafta ile 2 hafta arasında değişkenlik gösterir. Botoksla ilgili en çok sorulan sorular arasında da “Botoks vücuttan ne zaman atılır?” ifadeleri yer alıyor. Botoks etken maddesinin vücuttan tamamen atılması, 8 aylık bir süreci buluyor. Vücut, botoksu 8 ay içinde belirli aralıklarla terleme yoluyla vücuttan uzaklaştırıyor.

Botoks faydaları nelerdir?

İnsanın mimik kaslarının sürekli olarak çalışması, bu bölgede yer alan derilerin çok daha görünür hale gelmesine neden olur. Bu bölgelerde yaşın etkisiyle bir süre sonra katlanma ve çizgilenme ortaya çıkar. Botoks, bu bölgelere uygulanarak bölgede yer alan kasların çalışmasını azaltır, katlanma ve çizgilenmeyi minimuma indirir. Kişi, botoks uygulaması ile daha genç ve daha iyi bir görünüme ulaşır.

Botoks yalnızca estetik olarak değil, çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılır. Diş gıcırdatma, migren ve aşırı terleme rahatsızlıklarında botokstan yararlanılır. Kişilerin özgüvenini ve hayat kalitesini düşüren bu rahatsızlıklar, botoks sayesinde ortadan kaldırılabilmekte ve kişi hayatına daha iyi şekilde devam edebilmektedir.

Botoks ne sıklıkla yapılmalıdır?

Teknik olarak kalıcı botoks mümkün olmamakla birlikte, bazı durumlarda botoksun süresi uzatılabilmektedir. Botoks işlemi yaptıran kişilerin bu uygulamayı düzenli şekilde devamlı yaptırması botoks etki süresini uzatabilir. Sıcak havaya maruz kalınan yaz ayları, yoğun egzersiz, kişinin metabolizmasının hızlı olması ve mimik kas hareketlerinin normalden güçlü olması botoks etki süresini kısaltabilir.İlk kez botoks yaptıran kişilerin bu uygulamayı doktorunun önerdiği şekilde ortalama 4 ay aralıklarla gerçekleştirmesi, düzenli botoks uygulamasına örnek olarak verilebilir. Bu sayede botoks etki süresi 4 aydan daha uzun yani 6 ayda bir kez, yılda 2 kez olarak uzatılabilmektedir. Böylece kişiler botoksun etkisinden en üst seviyede faydalanabilmektedir.

Botoks lekelere iyi gelir mi?

Botoksla ilgili en çok araştırılan konular arasında “Botoks lekelere iyi gelir mi?” sorusu yer alıyor. Botoks uygulaması, bir bölgede yer alan kasların çalışmasını minimize eden bir uygulama olduğu için lekelere iyi gelmesi beklediğimiz bir etki değildir. . Bu nedenle cilt lekelerinin tedavisi için botoks işlemi önerilmez. 

Botoks sivilce ve uyku yapar mı?

Botoksun sivilce yapması gibi bir durum söz konusu değildir. Botoks sonrası bazı kişiler uyku halinden bahsetmektedir ancak böyle bir klinik yan etki bilinmemektedir.

Botoks kaç günde oturur, neden tutmaz?

Botoks işleminin yapılmasının ardından 48- 72 saat içinde botoksun etkileri ortaya çıkmaya başlar. Botoks sonrası tam istenilen etkinin görülmesi 7 gün ile 14 gün arasında gerçekleşir. Bu süreç kişinin kas yapısına, daha önce botoks yaptırıp yaptırmadığına ve botoks işlemi sonrası hastanın davranışlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

İstanbul botoks dolgu fiyatları, merkezleri, önerisi - tavsiyesi

İstanbul botoks fiyatları – ücretleri

Botoksla ilgili en çok merak edilen konulardan biri de botoks fiyatları ve botoks ücretleri oluyor. Botoks fiyatları ve botoks ücretlerini değiştiren unsurlar arasında kişinin kas yapısı, uygulanacak alan sayısı ve buna benzer detaylar yer alıyor. Botoks fiyatları ve botoks ücretleri ile ilgili net bilgi ancak ilk muayene sonrasında verilebiliyor. Siz de botoks fiyatları ve botoks ücretleri hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, yapacağımız görüşmenin ardından muayene randevusu alabilir, ilk muayene sonrası botoks fiyatları ve botoks ücretlerini öğrenebilirsiniz.

İletişim
Telefon0553 714 52 21
AdresHarbiye Mah,
Maçka Cd,
No: 1 Feza Apt
Kat 4, 34367
Nişantaşı, Şişli, İstanbul
İnstagramdromerfatih

Klinik Resimleri

İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yap, Soru Sor

Call Now Button