Fonksiyonel tıp ve fonksiyonel tıp diyeti nedir

Fonksiyonel tıp hastalığın nasıl ortaya çıktığını belirlemeyi amaçlar. Her birey için hastalığın köküne inerek nedenlerini araştırır. Bilimsel nedenlere dayanan fonksiyonel tıp her bir hastanın genetiğini, biyokimyasını ve yaşam tarzını veriler toplayarak dikkatle inceler. Fonksiyonel tıp her hastaya özel bir tedavi planı sağlar. Hastanın şikayetlerinin kök nedenlerine ulaşarak hastalığı tedavi etmeyi amaçlar.

Fonksiyonel tıp aslında şu anda mevcut durumda olan tıbbın geleceğidir. Vücudu bağımsız organlar topluluğu olarak değil, bir bütün olarak ele alır. Hastanın sadece şikayetlerini değil, sistemin tümünü tedavi etmeyi amaçlar. Fonksiyonel tıp doktorları hastanın geçirdiği hastalıkları, şikayetleri, hastalığını etkileyebilecek genetik ve çevresel faktörleri inceleyerek uzun bir inceleme yapar. Kişinin yaşadığı ortam, çevresel toksin ve kimyasal maruziyeti, beslenme düzeni, yaşam tarzı, duygu durumu, sosyal ilişkileri ayrıntılı olarak ele alınır. 

Fonksiyonel tıp bozuk olan fizyolojik yapıyı yeniden düzelterek doğru şekilde çalışmasını sağlar. Klasik tıp organı tamir ederken, fonksiyonel tıp organizmayı tamir etmektedir. Fonksiyonel tıbbın amacı, hastanın şikayetlerini tedavi etmek değildir. Hastayı kalıcı olarak iyileştirmektir.

Günümüzde malesef hastalıkların nedeni değil oluşturduğu belirtiler (semptomlar) tedavi edilmeye çalışılıyor. Düşmeyen tansiyon, kontrol edilemeyen şeker, kilo,  kalp-damar hastalıkları, ağrılar, haşimato, polikistik over gibi birçok hastalık ve bunlar için istenen onlarca tahlil, film, ve semptomatik ilaçlar. Kronik hastalıkların oluş nedenleri, fizyopatolojik kök nedenleri irdelendiğinde, kök nedenleri saptanabilir ve tedavi edilebilir.

Fonksiyonel tıp nedir sorusunun en iyi cevabı ‘Fonksiyonel tıp aslında gerçek tıbbın ismidir’ diyebiliriz. Fonksiyonel tıp hastalığın altında yatan nedenleri araştırarak, hasta ve hekimin işbirliği içerisinde çalışması ile hastalığı kontrol ederek tedavi etmesidir. Birçok kronik hastalık fonksiyonel tıp yaklaşımı ile kontrol altına alınabilmektedir. Size bahsettiğim bu bilgiler sizin için önemliyse ve kronik bir sağlık sorununa çözüm arıyorsanız gelin birlikte sorunlarınıza Fonksiyonel Tıp penceresinden bakalım.

Fonksiyonel tıp kişiselleştirilmiş ve bu konuda eğitim ve bilgisi olan hekimler tarafından uygulanmalıdır. Fonksiyonel Tıp ülkemizde Op. Dr. Mustafa ATASOY un kaleme aldığı ‘Fonksiyonel Tıp’ isimli muhteşem kitap ve onun önderliğinde kurulan Fonksiyonel Tıp Akademisi ile tanınmış ve büyümüştür. Fonksiyonel tıp akademisi doktorlar için fonksiyonel tıp eğitimi vermektedir. Fonksiyonel tıp akademisi aynı zamanda diyetisyenlere yönelik eğitim ve fonksiyonel sağlık koçluğu eğitimi de vermektedir.

FONKSİYONEL TIP VE FONKSİYONEL TIP DİYETİ NEDİR

Fonksiyonel tıp yaklaşımında ana kriterler nedir?

  • Her bir hastanın kendine ait genetik ve çevresel faktörlü biyokimyasal değerleri bulunur.
  • Hastalık bazlı yaklaşım olarak değil, hasta bazlı yaklaşım ön plandadır.
  • Hastanın yaşam ve beslenme tarzı değişikliklerine hazır olması önemlidir
  • Fonksiyonel tıp yaklaşımı ile iyileşmeyi hedeflemek bir süreçtir. Bu süreçte hasta- fonksiyonel tıp doktoru- fonksiyonel tıp beslenme uzmanı ve fonksiyonel tıp yaşam koçundan oluşan bir ekip ile hareket edilir.
  • Kişinin kendisine sunulan önerileri yerine getirmesi iyileşme sürecinde belirleyicidir ( stres kontrolü terapileri, egzersizler, özel takviyeler, beslenme önerileri gibi) 

Fonksiyonel tıp diyeti nedir?

Geçirgen bağırsak sendromuna sahip olan kişiye özel eliminasyon diyeti planlanır. Eliminasyon diyetinde en önemli faktörlerden biri doğru planlamadır. Doğru planlama yapılmayan eliminasyon diyeti, kişilerde ciddi rahatsızlıklar görülmesine neden olabilir. Eliminasyon diyetinde vücutta antijene benzeyen ve vücudun gereksiz bir şekilde savunmaya geçmesine neden olarak vücudu yoran besinler tespit edilir. Bu besinler tespit edildikten sonra diyetten bir süre çıkarılırlar. Bu süreçte bağırsakları onarıcı takviyeler verilir. Stres yönetimi, uyku ve egzersiz planlaması yapılır. Besin eksikliklerinden kaynaklanan vitamin ve minerallerin de takviye olarak alınması, kişinin vücudundaki onarımın hızlanmasını sağlar.

Fonksiyonel tıp fiyatları nelerdir?

Fonksiyonel tıp uygulaması almayı düşünen kişilerin de en çok araştırdığı konular arasında fonksiyonel tıp fiyatları yer alıyor. Fonksiyonel tıp fiyatları, gerçekleştirilecek olan çalışmalara bağlı olarak farklılık gösteriyor. Siz de fonksiyonel tıp uygulamasının fiyatları hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız 05537145221 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Siz de fonksiyonel tıp hizmetlerimizden faydalanmak için hemen arayın.

İletişim
Telefon0553 714 52 21
AdresHarbiye Mah,
Maçka Cd,
No: 1 Feza Apt
Kat 4, 34367
Nişantaşı, Şişli, İstanbul
İnstagramdromerfatih

Klinik Resimleri

İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yap, Soru Sor

Call Now Button