Akupunktur nedir, Akupunktur iğnesi faydaları, fiyatı

Akupunktur 2,500 yıldan fazla bir süredir kullanılmakta olan bir tedavi yöntemidir. Geleneksel akupunktur, vücudun enerji dengesini sağlamayı, ağrıyı hafifletmeyi, stresi ve endişeyi azaltmayı, uykuyu düzenlemeyi ve genel iyiliği arttırmayı amaçlar. Bunu vücudumuzdaki enerji kanallarındaki akışı düzenleyerek yapar. Bu kanalları açmak için özellikli noktalar uyarılır. Bu uyarılar genellikle akupunktur iğnesi ile yapılır. Lazer veya basınç uygulama (acupressure) gibi yöntemlerle de uyarı yapılabilir. Bu uyarılarla dokulara giden kan akımı arttırılmış olur. Akupunktur ile vücudun doğal iyileşme sistemi uyarılır. Vücuttaki akupunktur noktalarının seçimi ve kombinasyonları tedavideki başarı için önemlidir. Bazen ağrılarınız için ve bazen de biriken stresinizi azaltmak için akupunktur yaptırabilirsiniz. Hastalık boyutuna ulaşmamış sorunlar vücudun enerji dengesinin düzenlenmesi ile kontrol altına alınabilir.

Akupunktur iğnesi faydaları

Akupunktur bölgesel kan akımını uyarır, sinir sistemini dengeler. Endorfinler, serotonin ve dopamin gibi hormonlar üzerinden emosyonel-duygusal durumumuzu düzenler. Böylece ağrı hassasiyetimiz azalır. Geçmişi Çin ve Hindistan’a dayanan akupunktur tedavisi bilimsel çalışmalarla desteklenmiş ve etkinliği kanıtlanmış bir tedavi metodu olmuştur. Batıda modern kliniklerde birçok noktada kullanılmaktadır. Ülkemizde de sağlık bakanlığı onaylı akupunktur uzmanı hekimler tarafından uygulanmaktadır.

Akupunktur ile zayıflama

Zayıflamayı isteyen ancak bir türlü iştahlarını engelleyemeyen, buna bağlı olarak da kilo problemiyle karşı karşıya kalan kişilerin isteklerine yanıt veren bir tedavi şekli olan akupunktur, kişilerin hayal ettikleri kilolara ulaşmalarına da yardımcı oluyor. Akupunktur tedavisi ile vücuttaki serotonin seviyesinin artırılması sağlanıyor. Bu çalışma sayesinde kişinin iştah seviyesi düşürülerek kendisini daha tok hissetmesi sağlanıyor. Ayrıca artan serotonin diğer adıyla mutluluk hormonu miktarı kişiyi iyi hissettirir.

Akupunktur ile bir arada gerçekleştirilen diyetler, 6-8 haftanın sonunda kişinin ortalama 4-6 kilogram vermesini sağlıyor. Eğer kişi daha fazla kilo vermeye müsait ise akupunktur ve diyet devam ettiriliyor. Bu süreç, kişinin ideal kilosuna ulaşmasına kadar sürüyor. Sağlıklı beslenme, kişilerin düştüğü kiloda kalabilmesine yardımcı oluyor.

Akupunktur tedavisi ile kişilerin mide ve bağırsak sistemi de uyarılıyor. Bu sayede kişiler tokluk hissi ve barsak hareketlerinde hızlanma ile metabolizma hızlarında artışı hissediyor. Akupunktur, böylece kişilerin diyetlerini zorlanmadan ve rahat şekilde yapabilmesini sağlıyor. Akupunktur ile enerji seviyesi yükseldiği için kişilerin halsiz kalması da söz konusu olmaz. Kişinin stres seviyesini de azaltan akupunktur, uykunun düzene sokulmasında etkili olur.Akupunkturla beraber kişinin cinsiyetine, yaşına ve hastalığına uygun tarz diyetler verilir. Her hafta bu diyetler değiştirilir.

AKUPUNKTUR NEDİR, AKUPUNKTUR İĞNESİ FAYDALARI, FİYATI

Akupunktur ile sigarayı bırakma

Akupunktur, sigarayı bırakmak isteyen ancak bu bağımlılığından bir türlü kurtulamayan kişilere de çare sunuyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün sigarayı bırakma konusunda en başarılı yöntemlerden biri olarak kabul ettiği akupunktur, kısa süre içinde istenilen sonuçlara ulaşmasını sağlıyor.

Kişinin kendisini keyifli ve huzurlu hissetmesi, serotonin ve endorfin hormonları ile sağlanıyor. Kahkaha atma, mutlu haber alma, tatlı yeme ve buna benzer olaylar, serotonin ve endorfin seviyesini yükseltiyor. Sigara, kişilerde serotonin ve endorfin salgılama işini üstleniyor. Bu nedenle sigara tiryakileri bu gibi durumlarla karşılaşınca sigara içme eğilimi gösteriyor. Kişinin sigarayı bırakması ise serotonin ve endorfin seviyesinin alt seviyede kalmasına neden olduğu için kişileri zorluyor.  Akupunktur endorfin salınımını sağlıyor, böylece kişi sigarayı bıraktıktan sonra yoksunluk hissetmiyor. 

Akupunktur ile sigarayı bırakmayı düşünen kişilerin son 12 saatte sigara içmeden kliniğimize başvurması ve birkaç günlük akupunktur tedavisi alması gerekiyor. Akupunktur tedavisinin uygulanmasını takip eden ilk haftada aşırı seviyede çay, kahve ve alkol kullanılmaması, çalışmaların başarılı olmasına yardımcı oluyor.

Akupunktur hangi hastalıklarda kullanılabilir

 • Akut ve kronik ağrılar
 • Baş ağrıları
 • Migren
 • Boyun ağrıları
 • Sırt ve bel ağrıları
 • Fibromiyalji
 • Omuz-dirsek-el bileği ağrıları
 • Kalça ve diz ağrıları
 • Ayak bileği ağrıları
 • Topuk dikeni
 • Spor yaralanmaları
 • Tenisçi dirseği (Lateral epikondilit)
 • Golfçü dirseği (Medial epikondilit)
 • Ayak burkulmaları
 • İncinmeler
 • El bileği burkulmaları
 • Omuz lif yırtılmaları
 • Stres ve Anksiyete bozuklukları
 • Uyku Bozukluğu ve Depresyon
 • Sindirim sistemi problemleri
 • Bulantı-mide yanması-kronik kabızlık
 • Obezite ve kilo verme
 • Sigara bırakma
 • Alerjik rinit

Akupunkturun yan etkileri var mıdır?

Uygulama sonrası yorgunluk, bazı iğne yerlerinde hafif morarma ve hassasiyet, baş dönmesi ve şikayetlerin geçici olarak şiddetlenmesi, duygusal değişim(duygusal yoğunluk yaşama) gibi geçici yan etkiler görülebilir.

Akupunktur hangi durumlarda uygulanmaz?

 • Gebeliğin bazı dönemlerinde
 • Kanama bozukluğu olanlarda
 • Acil durumlarda

AKUPUNKTUR NEDİR, AKUPUNKTUR İĞNESİ FAYDALARI, FİYATI

Akupunktur (Akupunktur iğnesi) fiyatları

Akupunktur tedavisi almayı düşünen kişilerin en çok araştırdığı konular arasında da akupunktur iğnesi fiyatları ve akupunktur tedavisi fiyatları yer alıyor. Akupunktur iğnesi ve akupunktur tedavisi fiyatları, rahatsızlığın çözülmesini sağlayacak tedavi sürecinin uzunluğuna göre değişkenlik gösterebiliyor. Siz de akupunktur tedavisi fiyatları ve akupunktur iğnesi fiyatları için doktorunuzla iletişime geçebilirsiniz.

Akupunktur ile ilgili sık sorulan sorular

*Akupunktur iğneleri can yakar mı? Ağrı ya da acıya sebep olur mu?

Akupunktur iğneleri oldukça ince ve çelikten yapılan iğnelerdir. Genelde herhangi bir ağrı ya da acı oluşturmayan akupunktur iğneler, kişileri rahatsız etmez. Akupunktur iğnelerinin uygulandığı bölgelerde farklı bir his oluşur.

*Akupunktur çalışmalarında hangi bölgelere iğne batırılır?

Akupunktur yüzlerce yıldır uygulanan ve geliştirilen çalışmalar bütünüdür. Bu çalışmalarda uygulanacak yöntem, kişinin rahatsızlığına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Yani omzu ile alakalı bir problemi olan kişinin sadece omzuna değil, vücudunun farklı bölgelerine de akupunktur uygulanır. 

*Akupunktur tedavisine hangi kıyafetlerle gidilir?

Akupunktur tedavisi yapılacak olan kişiye genel olarak sonraki tedaviyle ilgili bilgi verilir ve buna göre kıyafet seçmesi istenir. Bununla birlikte kişinin rahat ve kendisini sıkmayacak kıyafetler giymesi önerilir.

*Akupunktur seansları ne kadar sürer?

Akupunktur tedavisi alacak kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de akupunktur seanslarının süresi oluyor. Akupunktur tedavisi seansları, 20 dakika ile 1 saat arasında değişebiliyor. Genel olarak çalışmalar 40-45 dakikalık aralıklarda tamamlanıyor.

*Akupunktur ne işe yarar?

Her geçen gün daha fazla kişinin talep gösterdiği ve popülerliği artan akupunktur, hem Asya’da hem Avrupa’da hem de ABD’de uygulanmaya devam ediyor. Kilo vermek, sigarayı bırakmak, stres seviyesini azaltmak, ağrıyı hafifletmek ve buna benzer birçok avantajdan yararlanmak için akupunktur tercih edilebiliyor. Akupunktur, kişinin enerji düzenlenmesini sağlayarak kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlıyor.

İletişim
Telefon0553 714 52 21
AdresHarbiye Mah,
Abdi İpekçi Cd,
No: 39 Hayal Apt
Kat 4 – Daire 5 34367
Nişantaşı, Şişli, İstanbul
İnstagramdromerfatih

Klinik Resimleri

İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yap, Soru Sor

Call Now Button